
Kada vam neko spomene ime Leonardo Da Vinci, šta vam prvo padne na pamet? Mona Liza? Definitivno niste jedini. Leo da Vinci se tokom života bavio mnogim stvarima: slikarstvom, arhitekturom, muzikom, kiparstvom, filozofijom, matematikom, inžinjerstvom, mehanikom i tako dalje, ali široj javnosti je, bez sumnje, najpoznatiji po svom monumentalnom slikarskom djelu koje visi na zidu u muzeju Louvre.
Leonardo da Vinci je svojevremeno postavio temelje za mnoge umjetničke i naučne oblasti kao što su anatomija, botanika, geologija, matematika, optika, mehanika, astronomija, hidraulika, tehnika proizvodnje oružja. Siguran sam da znate ponešto od navedenoga, ali to je ništa u odnosu na količinu materije koju je da Vinci ostavio iza sebe. Nedavno je Britanska biblioteka digitalizirala kolekciju Da Vincijevih bilješki i učinila ih dostupnim za javnost na internetu. Digitalizovane bilješke broje preko 500 stranica Da Vincijevih zapisa i ilustracija.
Da Vincijeve bilješke su već stoljećima čuvane u sefovima, skrivene od sviju osim od naučnika i kolekcionara. Štaviše, nakon Leonardove smrti u Francuskoj, njegov je student Fracesco Melzi mnoge rukopise i crteže vratio u Italiju. No, Melzijevi nasljednici su, očigledno oni koji nisu imali pojma o važnosti rukopisa, veliki dio tih tekstova odbacili i uništili. Ipak, preko 5000 stranica bilježaka i crteža još uvijek postoji sačuvano. U njima se nalaze vizije i ideje mašina koje će biti izmišljene tek za nekoliko stoljeća kao što su avioni, helikopteri, podmornice i automobili.
Kako to u originalu izgleda, pisano karakterističnim Da Vincijevim stilom kao odraz u ogledalu, možete pogledati na zvaničnoj stranici Britanske biblioteke. Ista biblioteka za one koji zaista žele znati više ima i vlastitu čitljiviju seriju tekstova o Leonardovom životu i radu, uključujući objašnjenja njegove vizije ronilačkog odijela, padobrana i jedrilice.

